2020 metais Lietuvoje skirta 9 milijonai eurų kompensacijoms išmokėti besiruošiantiems įsirengti saulės elektrines. Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) jau pateikta 5 000 prašymų paramai gauti, o jų bendra suma yra 11,2 milijonai eurų. Nors šiais metais kompensacijoms išmokėti skirta beveik 3 milijonais daugiau nei praėjusiais metais, tačiau šios sumos vis tiek neužteks visiems paraiškų teikėjams. Manoma, kad jų skaičius ženkliai išaugo, nes šiais metais elektros energijos gamintojais gali tapti ne tik nuosavų namų, bet ir butų gyventojai. Saulės elektrinės dabar prieinamos ir žmonėms, kurie neturi nuosavos žemės sklypo ar namo. Jie gali būti nutolusiais gamintojais. Kitaip tariant – įsirengti jėgainę saulės elektrinių parke ir naudoti jos gaminą energiją savo reikmėms bute.
Šiuo metu yra ieškoma galimybių, kaip padidinti paramai skirtą sumą, kad kompensaciją galėtų gauti visi pateikusieji paraiškas.
Supaprastėjo tvarka norintiems įsirengi saulės elektrines
Nuo 2019 metų spalio mėnesio įstatymų pakeitimai žymiai palengvino saulės elektrinių įsirengimą gyventojams. Nereikia rūpintis leidimais, norintiems turėti iki 10 kW galingumo jėgainę, o viešbučių ir kelių butų namams galima statyti iki 30 kW galingumo jėgaines. 1 kW saulės elektrinės kaina yra nuo 850 iki 1200 eurų, priklausomai nuo jos galingumo, kokybės, dizaino ir garantinio laikotarpio. Šiais metais APVA paramos dydis yra 323 už 1 kW. Taigi, vidutiniškai 10 kW galingumo jėgainė kainuos 10000 eurų, o su kompensacija 6770 eurų. Per metus ji pagamins apie 10 000 kWh elektros energijos. Žinant, kiek elektros šeima sunaudoja per metus namo ar buto reikmėms, galima lengvai paskaičiuoti, kiek pavyks sutaupyti per metus energijos gamintojui.
Saulės elektrinės ypač naudingos tiems, kurie savo namų apšildymui naudoja elektrą ir gyventojams, kurie galvoja apie elektromobilio įsigijimą.
Lietuvos valstybė skatina energijos gamybą iš atsinaujinančių šaltinių ir planuoja iki 2023 metų skirti 24 milijonus eurų saulės elektrinėms įsigyti. Manoma, kad ir ateityje išliks didelis susidomėjimas galimybe turėti nuosavą jėgainę.